Na ochranu vlasů před sluncem se často zapomíná. A tak se po létě často objevuje nepříjemné překvapení v podobě polámaných konečků a celkově zničených vlasů, které nutně volají po správné péči. 

Dlouhodobá expozice UV záření přitom může na vlasech může napáchat takové škody, které vyřeší už jen nůžky. Zjistěte, jak si co nejlépe poradit s ochranou vlasů před sluncem a těšit se z krásných vlasů i po letní dovolené. 


V tomto článku se dozvíte

  • Proč slunce a moře způsobují zničené vlasy?
  • Tipy a triky, co obnáší ochrana na vlasy proti slunci.
  • Rady, jak vlasy obnovit a podpořit jejich hydrataci a ochranu.

Co způsobuje zničené vlasy od moře a slunce?

Vystavení UV záření vlasy vysouší, což vede k jejich matnosti, křehkosti a lámavosti. Nejvíce se to projeví na křehkých konečcích, které se začnou více lámat. Celkově se vlasy stávají nepoddajnými, matnými a nezdravě vypadajícími, protože sluneční paprsky poškodí ochrannou kutikulu. Bez funkční kutikuly vlasy ztrácí přirozenou schopnost hydratace a navíc dochází ke zesvětlení kvůli poškození pigmentu melaninu. K poškození také přišpívá mořská či chlorovaná voda. 

Největší ochranu před sluncem potřebují vlasy světlé, odbarvené, přirozeně suché či vlnité, které jsou ke zničení UV zářením nejnáchylnější.

7 tipů a triků, jak na ochranu vlasů před sluncem

Kromě obecných doporučení pro ochranu před sluncem v podobě vyhledávání stínu, omezení expozice slunečních paprsků během poledne či nošení pokrývky hlavy se zaměřte i na samotnou péči o vlasy. Následujících 7 tipů vám pomůže předejít zničení vlasů a udržet je v kondici i při pobytu u moře. 

#1 Podpořte hloubkovou výživu a hydrataci

Protože vystavení UV záření způsobuje především vysoušení vlasů, je důležité podpořit právě hydrataci. Používejte kvalitní vlasové masky, které podpoří regeneraci vlasové kutikuly a doplní klíčové živiny i hydrataci. Kromě výživné masky můžete hydrataci a její následné udržení podpořit i pár kapkami arganového či avokádového oleje, který aplikujete do konečků umytých vlasů. 

Pečující přírodní maska na vlasy Hair Food kombinuje účinné oleje a extrakty, takže působí jako přírodní silikon. Vlasy vyhlazuje, hydratuje a vyživuje, ale narozdíl od syntetických silikonů nijak nezatěžuje a nepoškozuje. 

#2 Dodejte vlasům antioxidanty

Nejlepší produkty na ochranu vlasů obsahují pečující složky včetně antioxidantů, protože ty chrání vlasy před poškozením způsobeným volnými radikály vznikajícími vlivem UV záření. Mezi přírodní zdroje antioxidantů používaných ve vlasové kosmetice patří výtažky z olivových listů, kurkumy, či mandlový olej a olej z hroznových semen. Silným antioxidantem je také vitamín E. Tyto složky jsou často přidávány do šamponů, kondicionérů či vlasových masek právě kvůli svým ochranným účinkům. Zařaďte do vlasové péče například kondicionér s kakaovým máslem, které dodává vlasům sílu, vitalitu a odolnost, protože v nich uzamyká živiny a chrání je před dehydratací.

#3 Vybírejte vhodné šampony a kondicionéry

Pro letní péči o vlasy jsou ideální šampony a kondicionéry obsahující nejenom antioxidanty, ale i další hydratační a ochranné složky v podobě pečujících olejů a extraktů. Přesně to splňují tuhé šampony Goodie, které nabídnou opravdu důkladné umytí bez poškození vlasů. Naopak se snažte co nejvíce vyhnout produktům s obsahem umělých sulfátů, silikonů a parabenů, které vlasy zatěžují a vysušují. 

TIP: Tuhé šampony mají nejen pečující a šetrné složení, ale zároveň jsou jako dělané na cestování. Zaberou minimum místa, nikde se nerozlijí a na letištní kontrole vám je také nezabaví. 

Díky vyváženému obsahu funkčních složek mají tuhé šampony vynikající čisticí schopnosti a zároveň pomáhají jemně pečovat o vlasy i vlasovou pokožku. Unikátní receptura neobsahuje žádné parabeny, silikony, sulfáty, parfemační složky ani kosmetické alergeny. 

#4 Vyhněte se tepelné úpravě

Letní horko je pro vlasy samo o sobě velkou zátěží, proto se raději vyhněte tepelným úpravám a zkuste co nejvíce eliminovat žehlení nebo fénování horkým vzduchem. 

#5 Intenzivně pečujte o konečky vlasů

Horké letní počasí zhoršuje třepení konečků vlasů. O konečky pečujte pomocí hydratačních přípravků a vlasových olejíčků, které pomáhají udržet vlasy v dobrém stavu. Volte například arganový, avokádový či meruňkový olej. Silněji roztřepené konce včas odstříhněte. 

TIP: Nebojte se pravidelného zastřihávání vlasů. S tímto návodem dosáhnete pohádkově dlouhých a přirozeně zdravých vlasů. 

#6 Odložte barvení vlasů

V létě vlasy často přirozeně trochu zesvětlají. Stejně tak může dojít ke změnám odstínů u barvených vlasů. Před obarvením však nezapomínejte, že každá aplikace permanentních i semi nebo demi-permanentních barev (přelivy), odbarvovačů, ale i alternativ tradičních barev na vlasy, jako je třeba Henna oslabuje vlasovou strukturu a může zhoršovat vysušování a lámavost. Barvení proto raději odložte až na období po létě. 

#7 Používejte UV filtry jako účinnou ochranu vlasů před sluncem

UV filtry, známé z opalovacích krémů, mohou také chránit vlasy před slunečním zářením. Vyzkoušejte speciální vlasové produkty nebo podpořte ochranu vlasů přírodními oleji, které mohou také nabídnout mírnou ochranu. Například avokádový olej má SPF až 10. 

Už víte, co všechno pro vlasy udělat během náročného letního období, kdy jsou nejvíce zatěžovány právě UV zářením. Zkuste proto ochranu vlasů před sluncem nepodceňovat a zaměřte se na prevenci, aby nebyly po létě zničené, ale naopak plné síly a zdraví. 

Tisk